Çuhadaroğlu Alüminyum 2017 Öğrenci Proje Yarışması Sonuçlandı
1
OCA
İTÜ Mimarlık Fakültesi ev sahipliğinde gerçekleşen Çuhadaroğlu Alüminyum 2017 Öğrenci Proje Yarışması'nın kazananları açıklandı. Yarışmada ilk üç ödülün yanı sıra 3 eşdeğer mansiyon dağıtıldı.

“Suyun Üzerinde...: Alternatif Bir Yerleşme Pratiği" temalı yarışmada öğrencilerden; gelişen teknolojik olanaklar ve doğayla barışık sistemlerle birlikte su üzerinde konumlanacak alternatif bir yapı ve yerleşim tasarımı önerisi geliştirmeleri istendi.

Verilen temadan yola çıkılarak, güncel çevre ve kent meseleleriyle ilişkili bir senaryo geliştirecek olan katılımcılardan;

  • Alternatif' bakışın getireceği eleştirel ve yaratıcı yaklaşımları tetikleyen,
  • Bağlamını 'su' ve 'suyla kurulan ilişki'nin belirlediği, öznesi 'yaşam' olan, suyla ilişkiye yeni ve özgün bir yorum getiren,
  • Barınma meselesini yeni yaşam kodlarıyla, alternatif bir ortam oluşturma düşüncesiyle ele alan ve gündelik yaşam ile ilişkisini kuran,
  • Çevresel duyarlılık ilkesini öne çıkaran yaklaşımları dikkate almaları beklendi.

Yer seçiminin ve programın serbest bırakıldığı yarışmada jüri heyeti, katılımcılardan seçtikleri yere ilişkin mimari, coğrafi ve kültürel verileri tasarımlarında nasıl kullandıklarını sunum paftalarında belgelemelerini istedi.

İTÜ Taşkışla kampüsünde 23 Eylül Cumartesi günü yapılan değerlendirme oturumunda; asli üyeler Prof. Dr. Yurdanur Dülgeroğlu Yüksel, Prof. Dr. Deniz İncedayı, Prof. Dr. Çiğdem Polatoğlu, Doç. Dr. Hüseyin Kahvecioğlu, Yrd. Doç. Dr. Dilek Yıldız, Y. Müh. Mimar Ahmet Alataş, Mimar Cem Sorguç, yedek üyeler Doç. Dr. Funda Uz ve Doç. Dr. Ömer Erem ile raportörler Dr. Burçin Kürtüncü ve Ar. Gör. Erenalp Büyüktopcu yer aldı. 

Türkiye genelinden yarışmaya katılan 86 projeyi titizlikle inceleyen jüri, şu öğrencileri ödüle değer buldu:

Birincilik Ödülü:     
Dersu Değer, Büşra Öner / ODTÜ Mimarlık Bölümü, 4. Sınıf  / Rumuz: 2493
İkincilik Ödülü:
Ece Çaktı, Nurettin Şatır / YTÜ Mimarlık Bölümü, 3. Sınıf / Rumuz: 43709
Üçüncülük Ödülü:
Ekin Ünlü, ESOGÜ Mimarlık Bölümü, 3. Sınıf  / Rumuz: 95142
Eşdeğer Mansiyon:
Bilal Torğul, İdris Demirli / İTÜ Mimarlık Bölümü, 4. Sınıf  / Rumuz: 21053
Eşdeğer Mansiyon:
Hasan Hüseyin Özdurmuş, Kubilay Şahinler / ODTÜ Mimarlık Bölümü, 4. Sınıf  / Rumuz: 60927
Eşdeğer Mansiyon:   
Ahmet Bender Uğurlu, Ayşe Eda Adıgüzel / İTÜ Mimarlık Bölümü, 4. Sınıf  / Rumuz: 19305

Çuhadaroğlu Alüminyum 2017 Öğrenci Proje Yarışması...

Ödül töreni ve kolokyum 27 Ekim'de Taşkışla'da

27 Ekim'de İTÜ Taşkışla’da düzenlenecek ödül töreninde, İTÜ Mimarlık Fakültesi öğretim üyeleri ve Çuhadaroğlu yöneticileri dereceye giren öğrencilere plaketlerini ve ödüllerini takdim edecek. Birinci ekibe 6000 TL, ikinci ekibe 4000 TL ve üçüncülüğü elde eden yarışmacıya 3000 TL para ödülünün verileceği, eşdeğer mansiyonların 1000'er TL olarak belirlendiği yarışmada, ödüllü öğrencilerin iş ve staj başvuruları, Çuhadaroğlu tarafından öncelikli olarak değerlendirmeye alınacak. 

Çuhadaroğlu Alüminyum 2017 Öğrenci Proje Yarışması'na katılan 86 projenin yer aldığı sergi ise 20–27 Ekim tarihleri arasında İTÜ Taşkışla kampüsünde ziyarete açık olacak.

Çuhadaroğlu Alüminyum 2017 Öğrenci Proje Yarışması...